Hyvät Suomen kennelliiton edustajat,

yhdistyksemme Kodittomien koirien ystävät ry sai eilen tiedon, että Bukarest on valittu Euro Dog Show'n järjestäjäksi vuodelle 2012.

Emme voi sanoin kuvata tyrmistystämme.

Emme voi käsittää, miten eurooppalaiset kennelliitot ovat myöntäneet näin merkittävän koiratapahtuman isännyyden valtiolle, joka viimeksi eilen käsitteli parlamenttinsa täysistunnossa lakia, joka sallisi kulkukoirien massateurastukset kolmen vuoden tauon jälkeen.

Miksi kukaan ylipäätään - ja koira-alan järjestö erityisesti - haluaa järjestää Euro Dog Show'n kaltaisen merkittävän tapahtuman maassa, joka haluaa vastuuttomasti riistää hengen 2-3 miljoonalta kulkukoiralta, ennen kuin mitään muuta toimenpidettä koirapopulaation kontrolloimiseksi on edes yritetty? Miten kukaan voi haluta tukea sellaisen maan matkailua ja näkyvyyttä, jossa eläimiin kohdistuu joka päivä silmitöntä, sadistista, täysin perusteetonta väkivaltaa ei ainoastaan yksityishenkilöiden, vaan myös korkeimman valtionjohdon tahdosta?

Kaltaistemme "rescuekoirayhdistysten" suhde Kennelliittoon kristallisoitui lopullisesti viime vuoden maaliskuussa, jolloin Koiramme-lehti niputti kaikki alalla toimivat yhdistykset yhden, rikollisuuteen verrattavan toiminnan otsakkeen alle. Olemme Kodittomien koirien ystävät ry:ssä halunneet kuitenkin naiivisti uskoa sen jälkeenkin, että Euroopan kennelliitot ja rotujärjestöt olisivat myös jossakin määrin eettisiä toimijoita, jotka pyrkivät toimimaan koirien parhaaksi ja jotka tunnustavat myös ei-jalostetut koirat tunteviksi ja arvokkaiksi olennoiksi tai edes saman lajin, canis lupus familiariksen, edustajiksi. Eilisen uutisen jälkeen siihen on mahdotonta uskoa, sillä samaan aikaan kuin ympäri Romaniaa ja Eurooppaa osoitetaan kiivaasti mieltä Romanian yksittäisiä koiriin ja hevosiin kohdistuvia verilöylyjä sekä kulkukoiralakia vastaan, ja sosiaalisessa mediassa tuhannet ja tuhannet ihmiset ovat liittyneet erilaisiin "Boycott Romania - the Land of Death" -tyyppisiin ryhmiin, kansainvälinen rotukoirayhteisö osoittaa suoran mutta äänettömän hyväksyntänsä näitä järjettömiä raakuuksia kohtaan.

Euro Dog Show 2012:n isännyys olisi ollut erinomainen keino taivutella Romanian poliitikkoja luopumaan kulkukoiralakialoitteesta. Nyt kun isännyys on myönnetty, tämä oljenkorsi on menetetty, ja voimme olla varmoja, että näyttelytapahtuman alla Bukarestin katuja puhdistetaan kulkukoirista jälleen rankalla kädellä, oli se laissa sallittua tai ei.

Ulkona lahdataan, sisällä föönataan.

Yhdistyksemme on aiemmin lähettänyt myös Kennelliiton edustajille yhdistyksemme tiedotteen Romaniassa tapahtuvista koiratapoista sekä niiden kustannuksista, jotka osoittavat koirien tappamisen olevan Romaniassa jättimäinen bisnes, johon lahjotut poliitikot tarttuvat ennemmin kuin kestävään, eettiseen, tehokkaaseen ja edulliseen vaihtoehtoon eli sterilointeihin, joita World Society for the Protection of Animals ja Maailman terveysjärjestö suosittelevat kulkukoiraongelman ratkaisemiseen.

Emme tiedä, mikä osuus Suomen Kennelliitolla on ollut Bukarestin valinnassa, mutta toivoisimme sydämestämme Suomen Kennelliitolta kannanottoa tähän kysymykseen.

Terveisin,

Marianna Lammi,

tiedottaja

Kodittomien koirien ystävät ry

P.S. Veriteoilla tarkoitan muun muassa Unescon maailmanperintökohteeksi nimetyn Tonavan suistoalueen villihevosten väkivaltaista pyydystämistä ja teurastamista; Botosanin tarhan 250 koiran väkivaltaista tappamista, mikä perusteltiin kaikkiin koiriin äkillisesti iskeneellä penikkataudilla (koirat olivat vielä päivällä terveitä, kun kansainvälinen eläinsuojelujärjestö kävi tarhalla viemässä ruoka-avustuksia); Tulceassa tapahtuvaa elävien koirien polttamista; Cernavodan steriloitujen ja rokotettujen koirien tappamista myrkkyruiskeella Constantan kaupungin tarhalla jne.)